7. Jazz Na Kanapie 2008

W dniach 12-13 września 2008, odbędzie się kolejna, siódma już edycja oleśnickiego festiwalu "Jazz Na Kanapie". Jak zwykle, publiczność może spodziewać się sporej dawki m.in. dobrej muzyki. Przewidywana jest również wystawa fotograficzna, dokumentująca zeszłoroczną edycję festiwalu.

Miło nam poinformować, że 7. Jazz Na Kanapie będzie transmitowany również za pośrednictwem internetu, a dokładnie rzecz biorąc, drugi jego dzień. Jeżeli nie możesz pojawić się na koncercie, jesteś chory, wyjeżdżasz, jesteś za granicą... również możesz wziąć udział w tym interesującym wydarzeniu, jakim jest oleśnicki festiwal jazowy.

Koncertu będzie można posłuchać w tej lokalizacji: http://80.54.200.20:8003/stream.ogg
Wystarczy kliknąć. Sygnał transmitowany będzie w formacie ogg. Odtworzyć taki sygnał można np. za pomocą popularnego Winampa, lub innego odtwarzacza multimedialnego.

Do soboty, pod powyższym adresem, będzie można posłuchać "sygnału testowego".

Poniżej przedstawiamy program 7. Jazzu Na Kanapie, jak i szczegółowy opis grup, które zaprezentują się 12 i 13 września.

W imieniu muzyków i organizatorów zapraszamy do lektury i zachęcamy do przybycia na niemalże kultowy już Jazz Na Kanapie!

Stowarzyszenie Jazz Na Kanapie

Program:

7. JAZZ NA KANAPIE 2008
12 IX, godz. 19.00, Dobroszyce, GCK, ul. Parkowa 14
Jazz u Wójta - Koncert Gitany (Polska)
13 IX, godz. 19.00, Oleśnica, MOKiS, ul. Kochanowskiego 4
Wernisaż wystawy fotograficznej „Reminiscencje z festiwalu Jazz na Kanapie 2007”
Koncert grupy Open Trio (Szwecja)
Koncert grupy Me Myself And I (Polska)

Oleśnica jazzem silna

W ciągu ostatniego roku w mieście odbyło się wiele jazzowych wydarzeń, koncertów. Widać, przybywa sympatyków tego gatunku, a jazz słychać w MOKiS-ie, Perle czy klubie Hollyłód. To cieszy.
Obecnie nadszedł kolejny, siódmy już, Jazz na Kanapie, festiwalowy projekt, który od początku - pod szyldem Stowarzyszenia Jazz na Kanapie - wspierany jest przez lokalne samorządy.
Podobnie jak rok temu, pierwszy koncert pod hasłem Jazz u Wójta odbywa się w Dobroszycach, bo tamtejszy wójt Jan Głowa naprawdę do jazzu ma głowę. Oleśnicki koncert odbywa się dzięki Urzędowi Miasta Oleśnica i Starostwu Powiatowemu w Oleśnicy. Kolejny już rok burmistrz Jan Bronś i starosta Zbigniew Potyrała wspierają jazzową kulturę w naszym regionie. Zapewne również w kolejnych miesiącach, jak i w przyszłym roku, takich muzycznych emocji nie zabraknie.
Patronat medialny nad imprezą sprawuje tygodnik "Oleśniczanin”.

Gitana - Inspiracje i pasje

Gitana
Gitana w akcji, fot. Piotr Chajec

Gitana to projekt oleśnickiego muzyka Krzysztofa Orłowskiego, wiceprezesa Stowarzyszenia Jazz na Kanapie. Biorą w nim udział znakomici artyści, m. in. laureatka wielu krajowych i międzynarodowych festiwali Anna Pietrzak oraz tacy uznani muzycy jak Zbigniew Lewandowski, Tomasz Grabowy, Adam Lepka, Łukasz Perek, Łukasz Pietrzak czy Adam Bałdych.
Niedawno grupa wystąpiła na żywo w Programie III Polskiego Radia i trzeba przyznać, iż był to niezwykły koncert. Gitanie towarzyszył tam kwartet smyczkowy Liceum Muzycznego we Wrocławiu, a Adam Bałdych dał wyjątkowy popis swojego talentu. Jest stypendystą Berklee College of Music w Bostonie oraz studentem instytutu jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach. Założył także grupę Up To Date, która gościła już podczas oleśnickiego festiwalu Jazz na Kanapie.
Zespół K. Orłowskiego może być dumny. Tego wieczoru wszyscy mogliśmy wysłuchać utworów z albumu “Electric Eclectic”, a całość transmitowana była w Trójce na żywo. Pięknie brzmiały autorskie kompozycje Krzysztofa Orłowskiego oraz Tomka Grabowego jak również twórczość Astora Piazzolli (“Libertango”, “Oblivion”, “Primavera”, “Otono”).
Dużą zaletą tego materiału są emocje, a przeżycia ich nie da się uniknąć podczas jego słuchania. Emocje – od tych spokojnych, wprowadzających w zadumę, do pełnych namiętności i nieokiełznanych. Wyraźnie czuć pasje muzyków i nie ma sposobu na to, by klimat nie udzielił się odbiorcy.
Koncert Gitany na żywo to wspaniałe przeżycie. Warto też wracać do tej muzyki na płycie. Muzyki pełnej inspiracji jak i inspirującej. Warto przeżyć te emocje. Mamy ku temu okazję teraz - podczas pierwszego dnia festiwalu Jazz na Kanapie 2008.

Jazz u Wójta: Koncert Gitany
Dobroszyce, Gminne Centrum Kultury im. Anny Sojko, ul. Parkowa 14
piątek 12 września 2008, godz. 19.00, wstęp wolny

Open Trio - Unikalne dźwięki

Open Trio
Open Trio

Muzyka Open Trio to nowoczesny szwedzki jazz, tworzony przez muzyków, którzy doskonale orientują się zarówno w tradycjach jazzu, jak i dzisiejszej scenie muzyki popularnej. Choć młodzi wiekiem, to grają dojrzały jazz, gdzie znajdziemy piekno i lirykę.

Pianista Joakim Simonsson i jego trio pracują ze sobą już ponad 6 lat, a na rynku ukazała się ich druga płyta. Album "Goodbye Everytime", w którym lider i kompozytor grupy J. Simonsson zawarł wartości, jakim hołduje, inspirowany jest także różnymi pożegnaniami w życiu - z ludźmi, miejscami... I jak na ironię, niektórym z pożegnań zdarza się powtarzać. Stąd tytuł tego krążka.
Open Trio wierne jest swoim muzycznym korzeniom. Od czasu wydania pierwszego albumu, wciąż poszukuje i buduje swe unikalne dźwięki, które dostarczą nam wszystkim najwyższych emocji. Przekonajmy się o tym podczas oleśnickiego koncertu szwedzkich muzyków.

Me Myself And I - Dawka scenicznej energii

Me, Myself And IMe Myself And I, fot. Marcin Mozert

Założycielka zespołu Magdalena Pasierska od dawna zastanawiała się nad stworzeniem projektu, który poprzez tworzenie muzyki głosem dawałby też nowe możliwości muzycznej ekspresji. Projektu, który rozwijałby się w stronę odnajdywania nowych środków artykulacji dźwięku, nowych nośników brzmienia, byłby sposobem zabawy z formą muzyczną a nawet próbą wyjścia poza nią. I tak w kwietniu 2006 roku powstała grupa Me Myself And I. Z bardzo silnej wiary w marzenia.
W lipcu tego roku, w ramach Warsaw Summer Jazz Days, zespół supportował koncert Bobby McFerrin Duets, w którym obok Bobby'ego McFerrina wystąpili także Leszek Możdżer i Anna Maria Jopek. Muzycy prowadzą także warsztaty artystyczne, ale rozwijają również, i tak już bogaty, własny warsztat. Podczas letniego festiwalu ArtAnimAkcja we Wrocławiu wykonali na żywo całkowicie autorską muzykę do Pomysłowego Dobromira.
Me Myself And I brzmi bardzo odświeżająco i częstuje słuchaczy dużą dawką scenicznej energii. Poczęstujmy się i my.

7. Jazz na Kanapie 2008: Koncert Open Trio oraz Me Myself And I
Oleśnica, Miejski Ośrodek Kultury i Sportu, ul. Kochanowskiego 4
sobota 13 września 2008, godz. 19.00, wstęp wolny

Reminiscencje z festiwalu Jazz na Kanapie 2007

Zanim usłyszymy porcję dobrej muzyki, będziemy mieli okazje obejrzeć wystawę fotograficzną "Reminiscencje z festiwalu Jazz na Kanapie 2007". To powrót do tradycji z ubiegłych lat i prezentacji zdjęć z minionej edycji festiwalu. Tym razem obejrzymy prace członków i przyjaciół Stowarzyszenia, które dokumentują szóstą edycję naszego projektu. To fotografie nie tylko występujących artystów i wydarzeń jazzowych, ale także tego, co działo się tuż przy tym - naszych emocji. Kustoszem wystawy jest Iwona Pustelnik.

Wernisaż wystawy fotograficznej „Reminiscencje z festiwalu Jazz na Kanapie 2007”
Oleśnica, hol MOKiS-u
Sobota 13 września, godz. 19.00, wstęp wolny

Rok temu na festiwalu

Za nami już 6. Jazz na Kanapie 2007. W ubiegłym roku podczas pierwszego koncertu w Gminnym Centrum Kultury w Dobroszycach wystąpił Kwartet Wojciecha Majewskiego, który zaprezentował program złożony z piosenek Marka Grechuty w oryginalnych jazzowych aranżacjach. Publiczność dopisała i byliśmy świadkiem udanego początku kolejnej edycji sztandarowego projetu Stowarzyszenia.
To, co działo się drugiego dnia w oleśnickim MOKiS-ie trudno opisać. To trzeba było przeżyć! Sympatyków jazzu przywitaliśmy wystawą fotograficzną "Jazz - cokolwiek to znaczy", a potem w sali widowiskowej rozpoczął się główny koncert, podczas którego wystąpili członkowie i przyjaciele Stowarzyszenia Jazz na Kanapie – Anna Pietrzak, Krzysztof Orłowski i Łukasz Pietrzak.
Gwiazdą wieczoru była Karen Carroll, która wśród wszystkich zrobiła wielką furorę. Niezwykła charyzma, poczucie humoru i talent sprawiły, że był to niezapomniany wieczór, a wypełniona po brzegi sala już dawno nie była świadkiem takiej reakcji publiczności, której wręcz trudno było przerywać oklaski. Długa owacja na stojąco pod koniec koncertu jest tego najlepszą oceną. Karen Carroll towarzyszyli muzycy: Marek Markowski, Krzysztof Orłowski, Jakub Olejnik, Zbigniew Lewandowski i Jerzy Główczewski.
Po koncercie, w klubie festiwalowym, jeszcze długo Carroll i muzycy rozdawali autografy. Można też było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Ostatni goście opuścili lokal długo po północy.

KONKURS – Rozdajemy bilety!

Z okazji festiwalowych wydarzeń Stowarzyszenie Jazz na Kanapie wydało kolejny numer gazetki „odJAZZd”. Oprócz wiadomości na temat koncertów tegorocznego festiwalu znaleźć w niej można także informacje na temat działalności Stowarzyszenia i muzycznych wydarzeń we wrocławskim Jazz Klubie RURA.
Przy tej okazji dla czytelników „odJAZZdu” i czytelników zaprzyjaźnionych mediów mamy bilety na koncert grupy Damage Control, który odbędzie się w Rurze w czwartek 18 września.
Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS pod numer 691 510 517, w treści wpisując słowo "JAZZ" oraz podając swoje imię, nazwisko i numer telefonu.

  Dołącz do nas!

  Zapisz się do Stowarzyszenia!


  Jazz na Kanapie w Internecie!

  www.jazznakanapie.pl


Kliknij aby powiększyć


Skomentuj na forum lub wróć do strony głównej